OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fizik tedavi ve Rehabilitasyon (FTR)

Fizik tedavi ve Rehabilitasyon (FTR)

Ameliyat sonrası fizik tedavi ve Rehabilitasyon: Özellikle ortopedi, beyin cerrahisi ve genel cerrahi ameliyatları sonrasında hastanın eski sağlığına kavuşması için fizik tedavi ile rehabilite edilmesi çok önemlidir. Hastane taburculuğu sonrası hastalar doğrudan merkezimize transfer edilmekte, merkezimizde fizik tedavi hizmeti ve bakımları sırasında hasta eğitimleri ile rehberlik edilerek eve hazırlanmaktadır. Hastamız tamamen eski sağlığına kavuştuğunda eve taburcu edilmektedir. Tedavi süresi ve kapsamı hekim tarafından belirlenir. Hizmet uzman ve deneyimli fizyoterapistler tarafından verilmektedir.

Bakım hastalarının Rehabilitasyonu: Akut veya Kronik rahatsızlıklar nedeniyle (örn: beyin kanaması, inme, Alzheimer, kalça kırığı vb) yatağa bağımlı olmuş hastaların iyileşmeleri erken dönemde yapılan etkin bir rehabilitasyona bağlıdır. Hekim isteği ile hastalarımıza; fizik tedavi, solunum terapisi, konuşma terapisi ve psikoterapi hizmetleri verilmektedir. Rehabilitasyonda amaç bireyin fonksiyonel kapasitesini artırmak, özürlülüğü önlemek ve iyileştirmek, bireyin günlük yaşamda bağımsız durma gelmesini sağlamak ve yaşam kalitesini artırmaktır.

Kardiyak Rehabilitasyon (KR);
Kardiyak Rehabilitasyon (KR) günümüzde çoğu kalp hastalıklarının tedavisinin ‘olmazsa olmaz’ bileşeni olarak kabul edilmektedir. Yaşlılarda koroner kalp hastalığına bağlı ölüm ve bağımlılık çok yüksektir. Bu nedenle yaşlı hastalarda kardiyak rehabilitasyon büyük önem taşır. Egzersiz eğitimi yaşlılarda kardiyak Rehabilitasyonun en önemli bileşenlerindendir. Kardiyak Rehabilitasyon, yaşlı kalp hastalarında tüm nedenlere bağlı ölüm, hastalık ve özürlülüğü (bağımlılığı) azaltmaktadır. KR;Hastanın yaşam kalitesini arttırarak en kısa zamanda normal günlük yaşantısına dönmesini sağlamak ve olası riskleri önlemek amacıyla uygulanan bir programdır.
Kardiyak Rehabilitasyon multidisipliner bir programdır.Kardiyoloji uzmanı,Fizik tedavi uzmanı, Fizyoterapist, Hemşire, Psikolog, Sosyal hizmet uzmanı ve diyetisyen iş birliği ile uygulanır.

Kardiyak Rehabilitasyon (KR) kapsamı;
Hastanın değerlendirilmesi
İlaçların eğitimi ve takibi
Diabet’in ve Hipertansiyonun kontrol altına alınması; Kan şekeri takibi
Psiko sosyal değerlendirme ve tedavisi (depresyon, sosyal İzolasyon vb)
Fiziksel aktivite
Egzersiz eğitimi
Diyet proğramı
EKG,Oksijen ve Hayati bulguların takibi

Kimler Kardiyak Rehabilitasyondan Faydalanabilir?
By-Pass ameliyatı geçiren hastalar,
Stent takılan hastalar,
Anjioplasti yapılan hastalar,
Kalp kapağı cerrahisi geçiren hastalar,
Koroner Arter Hastalığı (KAH) teşhisi alan hastalar,
Kalp Yetmezliği